Jaki był miniony rok dla Funduszu Górnośląskiego SA oraz przedsiębiorców MŚP?

Logo poprawne

Redakcja

4 lutego 2021

Jaki był rok 2020 dla przedsiębiorców? Fundusz Górnośląski ciężko pracował, by pomimo pandemii był on dla nich jak najlepszy. Instytucja posiada w swoim portfolio szereg instrumentów – od pożyczek, przez specjalistyczne szkolenia, po wsparcie eksportu, które zostały zaangażowane, by pomóc przedsiębiorcom przejść przez ten trudny okres suchą stopą.

Zima pod znakiem przedsiębiorczości i eksportu

W 2020 rok wchodziliśmy z optymizmem – na początku roku podsumowaliśmy Akademię Przedsiębiorczości, a styczeń spędziliśmy na przygotowaniach do projektu Global Silesia, który ma na celu wsparcie śląskich MŚP w rozwoju działalności eksportowej. W lutym odbyła się uroczysta inauguracja i niezwykle udana misja gospodarcza do Izraela. To miał być dla nas rok eksportu i przedsiębiorczości

 – mówi Prezes Funduszu Górnośląskiego, Krystian Stępień.


Prezes Funduszu Górnośląskiego SA, Krystian Stępień


W ramach projektu Global Silesia, przedsiębiorcy z sektora MŚP z województwa śląskiego mogą wziąć udział, m.in. w targach międzynarodowych i misjach gospodarczych. Jeszcze przed oficjalną inauguracją projektu, w styczniu 2020 roku, Urząd Marszałkowski zorganizował udział delegacji przedstawicieli województwa i MŚP w targach Arab Health w Dubaju. W wydarzeniu brali również przedstawiciele Funduszu Górnośląskiego.

W marcu jednak wszystko się zmieniło. Początek globalnej pandemii – lockdown, odwołane loty i wydarzenia gospodarcze postawiły projekt pod wielkim znakiem zapytania. Wszyscy zadawali sobie pytanie jak skutecznie rozwijać eksport, gdy nie można nawiązywać bezpośrednich kontaktów z kontrahentami? Konieczne było przejście na pracę zdalną.

Jak podkreśla Jacek Miketa, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego S.A., szybka reakcja pozwoliła na kontynuowanie działań.

„Wczesną wiosną nie wiedzieliśmy ile to potrwa. Projekt musiał jednak trwać, dlatego szybko podjęliśmy decyzję o przejściu na formę zdalną w przypadku części informacyjnej i szkoleniowej projektu. Potraktowaliśmy czas pandemii, jako czas na solidne przygotowanie się do podboju zagranicznych rynków. Uzbroiliśmy przedsiębiorców w potężną broń – know-how, którą będą mogli wykorzystać w swojej działalności."

Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA, Jacek Miketa

W ramach działań projektowych Fundusz Górnośląski prowadzi Akademię Internacjonalizacji - szkolenia skupiające się na specyfice wybranych rynków zagranicznych. Przedsiębiorca biorący udział w szkoleniu uzyskuje kompletny pakiet informacji dotyczących najważniejszych sfer biznesu: gospodarki i prawa międzynarodowego, marketingu międzynarodowego i różnic kulturowych w komunikacji i negocjacjach. W 2020 roku Fundusz Górnośląski zrealizował trzy edycje Akademii Internacjonalizacji poświęcone rynkom Izraela i krajów Bliskiego Wschodu, Bałkanom, a także Kaukazowi i Azji Centralnej.

Kryzysowa wiosna – Pożyczki na przetrwanie i Śląski Pakiet dla Gospodarki.

Z początkiem wiosny stało się jasne, że targi i misje gospodarcze muszą zaczekać do zakończenia pandemii. Kluczowa stała się walka o przetrwanie tysięcy śląskich przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień zmuszeni byli zamknąć swoje biznesy. Dla Funduszu oznaczało to nowe wyzwania w zakresie instrumentów finansowych dla MŚP.

Dla tych, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji, pojawił się „Śląski Pakiet dla Gospodarki” – wart ponad miliard złotych pakiet pomocowy w znaczniej mierze oparty o środki unijne. 

Ważną częścią programu zainicjowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego,  są pożyczki płynnościowe dla firm. Fundusz Górnośląski także prowadził nabory na pożyczki płynnościowe POIR, w trakcie których spłynęło ponad 1200 wniosków o wsparcie finansowe.

Rok 2020 był dla Funduszu rekordowy pod względem wartości udzielonych pożyczek. W ubiegłym roku Fundusz Górnośląski udzielił wsparcia firm dla sektora MŚP w postaci pożyczek o łącznej wartości ponad 143 mln złotych. Ponadto, równolegle w ramach projektów na dofinansowanie usług rozwojowych w 2020 roku podpisano 1 432 umowy na łączną kwotę 28,12 mln złotych, co stanowiło również realne wsparcie dla MŚP w podnoszeniu kwalifikacji  i zdobywaniu nowych umiejętności przez pracowników.

Wsparcie małego biznesu i „Śląski Pakiet dla Gospodarki” to jednak niejedyny obszar współpracy Funduszu Górnośląskiego z Urzędem Marszałkowskim w walce z COVID-19. W ramach „Śląskiego Pakietu dla Mieszkańca” Fundusz Górnośląski realizuje projekt „Zakup środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych”, którego celem jest ograniczenie negatywnych skutków COVID-19 oraz wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w województwie śląskim poprzez wsparcie placówek ochrony zdrowia w regionie.

„Pandemia postawiła przed nami nowe wyzwania – chcieliśmy się  skupić na ekspansji śląskich firm, a tymczasem wiele z nich musieliśmy ratować. Mam jednak poczucie, że wysiłek się opłacił – pozwoliliśmy wielu przedsiębiorcom patrzeć w przyszłość ze spokojem. Jestem pewien, że wielu z naszych klientów nie tylko uratowało dzięki nam swoje biznesy, ale w bliskiej perspektywie zyska nowy impuls do rozwoju”.

- stwierdza Prezes zarządu funduszu górnośląskiego - krystian stępień

Jesień ze szkoleniami i zwiastuny powrotu do normalności

W okresie letnim gospodarka wyraźnie się odbiła – mniejsza liczba zachorowań, a tym samym zniesienie większości obostrzeń, pozwoliło złapać przedsiębiorcom oddech. Dla Funduszu Górnośląskiego był to okres nowych propozycji w zakresie webinarów i szkoleń. Przede wszystkim jednak lato upłynęło na przygotowaniu nowej oferty na jesień. Ta z kolei obfitowała w bogatą ofertę szkoleniową.

Od września Fundusz Górnośląski ruszył z kolejnym projektem z zakresu podnoszenia kwalifikacji dla kadry zarządzającej i pracowników MŚP. Łącznie w ofercie są już trzy projekty dające możliwość dofinansowania w 80% usług rozwojowych, czyli usług szkoleniowych i doradczych wybranych z Bazy Usług Rozwojowych. Wiele szkoleń odbywa się zdalnie, co stanowi dodatkowy atut i zachętę do korzystania. Do dyspozycji przedsiębiorców jest jeszcze ponad 60 mln złotych. Wiedza to kapitał, który procentuje także w trudnych czasach. Natomiast listopad i grudzień to z kolei kolejne edycje Akademii Internacjonalizacji.

Jesienią trwały także prace nad drugim obok Global Silesii projektem proeksportowym – „InterSilesia”. 11 grudnia 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na jego realizację opiewająca na kwotę ponad 28 milionów złotych. Projekt zakłada powstanie Centrum Internacjonalizacji przy al. Roździeńskiego w Katowicach oraz internetowej Platformy Internacjonalizacji, która będzie rozbudowaną bazą wiedzy na temat eksportu.

InterSilesia jest twardym narzędziem do rozwoju eksportu, łączącym elementy infrastrukturalne z usługami biznesowymi dla przedsiębiorców. Jesteśmy nastawieni na konkretne efekty, przedsiębiorcy dostaną od nas kompletny system usług doradczych, analiz i fachową pomoc, aż do etapu zawierania umów. To dla nich szansa na rozwój.

-  Podkreśla Krystian Stępień, prezes Funduszu Górnośląskiego

Jaki będzie rok 2021

Pomimo wydarzeń na świecie, rok 2020 był dla Funduszu Górnośląskiego udany. Elastyczność i gotowość do działania sprawiły, że projekty, które w warunkach pandemicznych stanęły pod znakiem zapytania, przekuto w sukces. 

Podstawą dobrze funkcjonującej organizacji jest misja. To drogowskaz, który mówi co robić, gdy wszystko inne zawodzi. Naszą misją jest pomaganie przedsiębiorczym i takie podejście reprezentowaliśmy przez cały rok. Wiedzieliśmy, że przedsiębiorcy nas potrzebują, dlatego nie zasłanialiśmy się pandemią i sprawnie dostosowaliśmy się do tzw. nowej normalności. Jestem jednak przekonany, że w 2021 roku świat poradzi sobie z pandemią i będziemy mogli wrócić do dawnego życia i poszukiwać nowych ścieżek rozwoju

- zauważa wiceprezes Funduszu, Jacek Miketa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.2µg/m3