Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Daty, o których lepiej nie zapomnieć

Artykuły
W dzisiejszych czasach większość ludzi żyje szybko i intensywnie, regularnie stawiając czoła licznym wyzwaniom w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Nic więc dziwnego, że nawet osoby cieszące się znakomitą organizacją mogą o czymś zapomnieć. Szczególnie istotne jest to, by mieć na uwadze kilka konkretnych dat tak, by nie popełnić błędu i nie narazić się na przykre konsekwencje w postaci kar finansowych i innych negatywnych następstw. Oto zbiór terminów, o których każdy powinien pamiętać!

Dbać o to, by dysponować ważnymi dokumentami

Prawdziwą podstawą jest bieżące kontrolowanie tego, czy nie upłynęły daty ważności naszych dokumentów. Mowa tutaj zwłaszcza o:

  • paszporcie
  • dowodzie osobistym
  • kartach płatniczych
  • karcie EKUZ
  • prawie jazdy
  • uprawnieniach zawodowych

Istotne jest to, że wyrobienie nowego dowodu czy paszportu trwa przynajmniej kilka dni, dlatego należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. W przeciwnym wypadku możemy skomplikować sobie wiele spraw i chociażby zostać pozbawionym możliwości przekraczania granic innych krajów czy dopełniania formalności w instytucjach publicznych. Kierowcy bezwzględnie muszą pamiętać o terminie ważności przeglądu swojego samochodu. Gdy nie dysponujemy badaniem technicznym pojazdu nie mamy prawa do tego, by wyjechać nim na drogę i włączyć się do ruchu. Miejmy na uwadze również to, że wóz musi przejść przegląd jeszcze przed upływem terminu ważności aktualnego. Gdy nabywamy nowe auto musimy też pamiętać o tym, by w ciągu trzydziestu dni od daty zakupu dokonać jego rejestracji w wydziale komunikacji. Jeśli dysponujemy sprzętem elektronicznym, urządzeniami AGD i innym tego rodzaju wyposażeniem stosunkowo od niedawna, warto spisać sobie daty obowiązywania gwarancji na każdy z nich. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać specjalistyczne doradztwo i pomoc fachowców w momencie wystąpienia nieprawidłowości związanych z ich funkcjonowaniem bez konieczności ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat. Kluczową kwestią jest bez wątpienia pamiętanie o tym, kiedy kończą się podpisane przez nas umowy – zarówno te, na podstawie których świadczymy pracę, jak i te uprawniające nas do wynajmu mieszkania czy innych nieruchomości.

Dopełniać wszelkich niezbędnych formalności

Nikt z nas nie chciałby zapomnieć o datach informujących o tym, do kiedy trzeba dopełnić określonych formalności. Mowa tutaj o opłaceniu konkretnych podatków, faktur oraz rozmaitych należności tak, by nie narazić się na kary za opóźnienie. Ważne jest to, do kiedy rozliczyć PITy 2021, a gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i zatrudniamy nowego pracownika, koniecznie musimy pamiętać o tym, do kiedy powinniśmy zgłosić go do ZUS. Oprócz tego warto mieć na uwadze terminy poszczególnych świąt tak, by móc bez przeszkód zaplanować sobie czas wolny oraz to, kiedy zamierzamy wybrać się na urlop. Zdecydowanie nie powinniśmy zapominać także o datach urodzin i imienin naszych bliskich, by pokazać im, że chcemy wspólnie z nimi celebrować te wyjątkowe chwile i nie sprawić im przykrości.


Komentarze