Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Bytom: starcie policji z kibicami Ruchu Chorzów! Poturbowani policjanci. Zatrzymano 23 osoby! [WIDEO]

Artykuły
W niedzielę rozegrane zostały Najstarsze Derby na Górnym Śląsku - czyli mecz Polonii Bytom z Ruchem Chorzów. Niestety pod stadionem Szombierek doszło do starcia kibiców z policją. Kibice oskarżają funkcjonariuszy o prowokacje.

Z powodu pandemii spotkanie Polonii Bytom i Ruchu Chorzów mogło oglądać w sumie 420 kibiców. Wszystkie bilety były przeznaczone dla fanów bytomskiej drużyny. Jednak środowisko kibicowskie Polonii odwdzięczyło się za oddanie części wejściówek na ubiegłoroczne derby w Chorzowie i przeznaczyło kilkadziesiąt biletów dla kibiców Niebieskich.

Fani Ruchu Chorzów nie zamierzali jednak przyjechać w tak małej grupie. Oprócz tych kilkudziesięciu kibiców z biletami, przyjechało ponad dwa tysiące sympatyków 14-krotnego mistrza Polski, którzy chcieli dopingować swój zespół pod stadionem. 

Nie tylko kibiców było dużo. Funkcjonariuszy policji oraz sprzętu było tyle, że mogłoby się wydawać, iż na stadionie Szombierek trwa mecz reprezentacji Polski, a nie III Ligi. Chwilę po rozpoczęciu spotkania zaczęło iskrzyć.

Kibice Ruchu krzyczeli obraźliwe hasła skierowane do policjantów. Według relacji świadków podchodzili również do ogrodzenia i zaczęli nim szarpać. Po pewnym czasie jeden z policjantów użył gazu przeciwko nadpobudliwym kibicom. Ci nie zostali dłużni i zaczęli rzucać w funkcjonariuszy wszystkim co mieli pod ręką. Wtedy żarty się skończyły i policja zaczęła przeganiać tłum za pomocą petard hukowych, armatek wodnych, a niektórzy twierdzą, że również użyto gumowych kul.

Pod koniec drugiej połowy meczu pseudokibice Ruchu Chorzów zaczęli szarpać za oddzielające ich od policjantów ogrodzenie, jednocześnie kierując wobec nich wulgarne słowa. Następnie pseudokibice obrzucili policjantów kamieniami, butelkami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. W związku z narastającą agresją pseudokibiców policjanci podjęli czynności służbowe celem niedopuszczenia do eskalacji niebezpiecznych wydarzeń. Pseudokibice nie reagowali na policyjne komunikaty wzywające ich do zachowywania zgodnego z prawem i w dalszym ciągu zbiorowo naruszali porządek. Aby powstrzymać atak pseudokibiców, którzy nadal obrzucali policjantów niebezpiecznymi przedmiotami, mundurowi użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu, pałek służbowych, granatów hukowych oraz armatki wodnej. Policjanci oddali także strzały ostrzegawcze przy wykorzystaniu amunicji niepenetracyjnej. Dopiero wtedy pseudokibice zaczęli wycofywać się w kierunku parkingów jednego z centrów handlowych. Aby nie dopuścić do zniszczenia mienia, asystowali im mundurowi

informuje Śląska Policja

Policjanci zatrzymali w sumie 22 pseudokibiców Ruchu Chorzów i 1 pseudokibica Polonii Bytom. To mężczyźni w wieku od 17 do 44 lat, mieszkańcy m.in. Chorzowa i Rudy Śląskiej oraz innych miast w woj. śląskim, małopolskim, dolnośląskim i wielkopolskim, a także 18-letnia kobieta z Bytomia. Zatrzymane osoby trafiły do policyjnego aresztu.

Wszyscy zatrzymani pseudokibice Ruchu Chorzów wzięli czynny udział w zbiegowisku przed stadionem, a część z nich dopuściła się również czynnej napaści na policjantów i ich znieważenia. Ponadto dwaj pseudokibice napadli na kibica Polonii Bytom. Natomiast zatrzymana kobieta dopuściła się czynnej napaści na policjantów. O dalszym losie zatrzymanych osób zadecyduje prokuratura i sąd - informuje Śląska Policja.


Komentarze