Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Będzie drożej, nie taniej. Bo tak

Felietony
Dostaliście już rachunki? Prąd, śmieci, woda, paliwo na stacjach, zakupy w sklepach. Nie, taniej już było, teraz będzie drożej. Nie tylko dlatego, że pensje rosną, albo dlatego, że mamy rząd, który lubi rozdawać pieniądze. Nie, nie tylko dlatego.

Nie lubimy oszczędzać, lubimy wydawać. Po co nam rząd złożony z kilkunastu ministrów, jak możemy mieć taki z kilkudziesięciu? A gdyby tak jeszcze tych wiceministrów policzyć… Oj, kto to zliczy. Nie lubimy też myśleć o tym co za 5, czy 10 lat. Jakaś unia powie nam jak mamy żyć? Też coś! Sami wiemy lepiej. Tania energia? Nie, już była. Po co miejscowi mają zarabiać, jak można sprowadzić zza granicy trochę węgla, prawda?

A może paliwo na stacjach będzie tańsze? Cena tego co tankujemy w ostatnich 5-6 lat niespecjalnie się zmieniła, że na świecie cena ropy spadła o kilkadziesiąt procent? Kogo to obchodzi.

Śmieci za pół darmo? Niestety nie, no chyba że te nielegalne sprowadzone spoza Polski. Najwyraźniej da się na tym zarabiać. Że nikt tego nie pilnuje? Cóż z tego.

Samorządy mają przeglądać, czy nie szastają pieniędzmi? Pewnie Panie Premierze Morawiecki. Ach tak, to Pan jest premierem rządu, którego utrzymanie kosztuje Polaków coraz więcej? Nikt nie zwróci uwagi.

Podwyżki? Pewnie, ale nie dla tych, od których zależy nasze życie i zdrowie. Lepiej kupić zdezelowany sprzęt wojskowy, który nie oparłby się żadnemu z potencjalnych agresorów na naszą niepodległość. Ale co tam, przynajmniej odpowiednia pozycja w budżecie jest dobrze zapisana. Do tego kilka miłych uśmiechów zza oceanu otrzymamy. Po plecach nas poklepią. Pochwalimy się, jacy jesteśmy dzielni i mądrzy. Inwestycja w szkołę? Nie ma pieniędzy. No dobrze trochę się ich znajdzie, tak by wilk był syty i owca cała.

Generalnie od przypadku do przypadku. I jakoś to będzie, prawda? Nieprawda. Tanio na pewno nie będzie. Porządnie też nie bardzo. Ale kto by się tym przejmował.


Komentarze