Anna Skotnicka-Nędzka przejęła obowiązki wójta Jaworza

Asn2

Redakcja

29 czerwca, 2023

Dotychczasowa zastępczyni Radosława Ostałkiewicza, przejęła obowiązki wójta gminy Jaworze. Anna Skotnicka-Nędzka odebrała już nominację. 

Do tragedii doszło w nocy z 8 na 9 maja. Wójt gminy Jaworze dr Radosław G. Ostałkiewicz pojechał służbowo jako uczestnik wyjazdu studyjnego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska” na Sardynii. O wypadku poinformowały najpierw włoskie media. Przekazały, że z okna hotelu w Cagliari wypadł Polak, który nie przeżył upadku.

Następnie okazało się, że ofiarą był wójt gminy Jaworze. Ostałkiewicz miał siedzieć na parapecie w pokoju na czwartym piętrze, a następnie stracić równowagę. Na ratunek było za późno.

- W nawiązaniu do informacji o tragicznej śmierci Wójta Gminy Jaworze – dra Radosława Grzegorza Ostałkiewicza, informujemy że nieszczęśliwy wypadek wydarzył się na Sardynii (Włochy) w trakcie pobytu służbowego na wyjeździe studyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Bielska”, w którym brali udział samorządowcy z powiatu bielskiego. Aktualnie toczy się postępowanie, prowadzone przez włoskie służby, z którymi w kontakcie są polskie służby dyplomatyczne - informowała Gmina Jaworze. Śledztwo prowadzi prokuratura.

Zastępczyni wójta przejęła jego obowiązki

Pomimo tragedii, gmina musi działać dalej. Rozpoczęły się dyskusje dot. tego, kto powinien przejąć obowiązki wójta do wyborów. I chociaż niektórzy zobaczyli w tym polityczną szansę, ostatecznie wojewoda śląski i premier spełnili wolę radnych gminy i mieszkańców. 

28 czerwca Anna Skotnicka-Nędzka z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza odebrała dokument wyznaczający ją na osobę pełniącą funkcję Wójta Gminy Jaworze. Skotnicka-Nędzka była zastępcą Ostałkiewicza, i to właśnie na nią wskazywali radni gminy jako odpowiednią osobę do dokończenia kadencji.

Wojewoda Śląski wnioskiem z 2 czerwca 2023 r., przekazanym za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wystąpił o wyznaczenie Anny Skotnickiej-Nędzkiej do pełnienia funkcji Wójta Gminy Jaworze. Taka procedura była możliwa do przeprowadzenia po formalnym stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu wójta Radosława Ostałkiewicza, które nastąpiło w drodze postanowienia Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej I datowanego na 1 czerwca 2023 r.

fot. UG Jaworze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3