18 lat temu zawalił się dach hali MTK

Katastrofa hali Katowice 2006

Redakcja

28 stycznia, 2024

28 stycznia 2006 roku w hali Międzynarodowych Targów Katowickich odbywała się ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Około godziny 17:15 rozpoczął się dramat.

To właśnie wtedy zawalił się dach hali. W momencie katastrofy budowlanej w wewnątrz budynku znajdowało się około 700 osób. Prawie natychmiast rozpoczęła się akcja poszukiwawczo-ratownicza. Udział w niej wzięli m.in.: ponad 1000 strażaków, ratownicy górniczy, ratownicy medyczni, grupa poszukiwawczo-ratunkowa, ponad 200 policjantów, żandarmeria wojskowa, ratownicy GOPR. Działania prowadzono mimo ryzyka zawalenia się pozostałych części budynków oraz silnego mrozu. Ostatecznie w tej katastrofie zginęło 65 osób - wśród zabitych znalazło się 10 cudzoziemców. Ponad 170 osób zostało rannych.

Ostatnie dwa ciała odnaleziono w lutym podczas prac rozbiórkowych. Także wtedy odkryto pod gruzami dwa żyjące gołębie. Przyczyną tragedii był śnieg, który zalegał na dachu. Najprawdopodobniej jego ciężar osłabił naruszoną już wcześniej konstrukcję dachu. Warstwa śniegu i lodu w dniu katastrofy mogła mieć nawet 1,5 metra.

Ostatnie rozprawy sądowe zakończyły się w 2019 roku. W 2016 roku w Sądzie Okręgowym w Katowicach wydano wyrok w sprawie karnej:

- Jacek J., autor projektu wykonawczego (który nie miał ukończonych studiów ani uprawnień projektowych, projekt podpisała opłacona przez niego inna osoba) został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za spowodowanie katastrofy

- Grzegorz S., rzeczoznawca budowlany, skazany został na 5 lat pozbawienia wolności

- Ryszard Z. członek Zarządu MTK, skazany został na 4 lata pozbawienia wolności

- Maria K., były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie, skazana została na 4 lata pozbawienia wolności

- Adam H. dyrektor techniczny MTK, skazany został na 3 lata pozbawienia wolności

- Bruce R., prezes Zarządu MTK, skazany został na 3 lata pozbawienia wolności

Rok później Sąd Apelacyjny obniżył kary dla Jacka J. do 9 lat, wobec Grzegorza S., Ryszarda Z. i Marii K. do 2 lat, wobec Adama H. do 1 roku i 6 miesięcy, a uniewinnił Bruce`a R. wobec ustalenia, że działał on w usprawiedliwionym błędzie. Kasacje te zostały oddalone przez Sąd Najwyższym. Ostatecznie Bruce'owi R. obniżono wyrok do 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

fot. wikipedia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3