10 grudnia oficjalne otwarcie gliwickiego Centrum Przesiadkowego. Jakie zaplanowano atrakcje?

fot. D Nita Garbiec

Redakcja

9 grudnia, 2022

Wystawa nowoczesnych i zabytkowych autobusów, symulatory jazdy samochodem i przegubowcem, próba motoryzacyjnych umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy, a dla dzieciaków – gry, zabawy, konkursy i koncert Sary James. W najbliższą sobotę, 10 grudnia, odbędzie się oficjalne otwarcie gliwickiego Centrum Przesiadkowego. 

Wielbicielom motoryzacji przez duże „M” powinna przypaść do gustu prezentacja zabytkowych i nowoczesnych autobusów na placu peronowym. Będzie można zobaczyć od środka: niebieskiego ikarusa 280, zabytkowego peerelowskiego „ogórka”, czyli jelcza 043 oraz charakterystycznego jelcza M11, a także nowoczesne „elektryki” i autobusy zasilane wodorem. Przed budynkiem głównym staną też symulatory jazdy samochodem i przegubowcem. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach „zaparkuje” na kilka godzin w budynku głównym Centum Przesiadkowego, oferując małym i dużym czytelnikom książki na drogę. Dostaną je ci, którzy poprawnie odpowiedzą na zagadki związane z tematyką bezpieczeństwa w podróży i środków transportu. W bibliotecznej strefie nie zabraknie też kolorowanek, książeczek i gier memo oraz warsztatów sklejania kartonowych modeli autobusu.

Na parkingu dla autobusów ZTM, usytuowanym w sąsiedztwie wjazdu od strony ul. Składowej, ma działać strefa bezpiecznej jazdy samochodem przygotowana przez jedną ze szkół nauki jazdy z Gliwic. Skorzystanie z niektórych atrakcji będzie wymagało posiadania i pokazania prawa jazdy kat B. Chętni, spełniający te warunki, będą mogli doświadczyć m.in. kontrolowanego poślizgu tylnej osi w pojeździe wyposażonym w troleje i poddać się testowi stewarda na płynność jazdy. Wszyscy fani motoryzacyjnych nowinek będą mieli okazję zasiąść w symulatorze zderzeń pokazującym, jakie siły działają na pojazd i kierowcę podczas kraksy, nawet przy niewielkiej prędkości. Dzięki alkogoglom symulującym widzenie w stanie upojenia alkoholowego będzie można przekonać się z kolei, jak reagują zmysły kierowcy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. O tym, jak właściwie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych przypomną strażnicy z gliwickiej Straży Miejskiej.

Od godz. 16.00 szykują się konkursy dla dużych i małych. Równo z godz. 17.00 rozpocznie się muzyczny koncert Sary James, który finansuje Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.

fot. materiały organizatorów wystawy autobusów

powiązane artykuły:

fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach
Wiadomości 26 listopada, 2022

Gliwickie Centrum Przesiadkowe zostanie oficjalnie otwarte 10 grudnia, jednak autobusy bę

Centrum Przesiadkowe Gliwice
Lokalne 28 października, 2022

Już w grudniu na tyłach gliwickiego dworca PKP otwarte zostanie nowoczesne centrum przesiadkowe. Jak

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.5µg/m3 PM2.5: 24.5µg/m3